Рецепт на денот: Топло чоколадо со рум

Рецепт на денот: Топло чоколадо со рум

Овој рецепт за топло чоколадо со рум е совршен пијалак за да се загреете во студените зимски денови! Додадете маршмалоу и уживајте!

Рецепт на денот: Топло чоколадо со рум

Потребни состојки:

 • 20 милилитри млеко
 • 45 г темно чоколадо
 • 1 лажичка цимет
 • 2 лажички какао
 • 1 лажица кафеав шеќер
 • 1 лажица рум
 • маршмалоу по избор

Начин на подготовка:

 1. Загрејте го млекото, а потоа намалете го огнот и додадете исечкано чоколадо и цимет.
 2. Мешајте додека не се стопи чоколадото. Додадете какао во прав и кафеав шеќер и добро промешајте.
 3. Исклучете го огнот и промешајте заедно со румот.
 4. Додајте маршмалоу и уживајте!

Пробајте го и овој рецепт за вкусна орео торта од само 5 состојки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар