Рецепт за вкусна торта која не се пече: Совршена е за во лето!

Рецепт за вкусна торта која не се пече: Совршена е за во лето!

Пробајте ја оваа брза торта која не се пече, а за чија подготовка потребни ви се само 5 состојки!

Рецепт за вкусна торта која не се пече: Совршена е за во лето!

Потребни состојки:

  • 60 грама бадеми
  • 80 грама урми
  • 3 замрзнати банани
  • 1 лимон
  • 3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

1. Сомелете ги бадемите во блендер. Додадете ги урмите и мелете додека не добиете еднолична смеса.

2. Ставете ја смесата во калапот за торта и оставете ја да се излади во фрижидер. Во блендерот измешајте ги замрзнатите банани, сокот од лимон и кокосовото масло кое треба да биде претходно растопено.

3. Префрлете ја смесата врз бананата и оставете ја одново да се излади. Украсете ја тортата со парчиња лимон или банани и чоколаден прелив. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за брза торта, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за највкусниот чоколаден десерт.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар