Рецепт за вкусна торта без печење: Морате да го пробате!

Рецепт за вкусна торта без печење: Морате да го пробате!

Морате да го пробате овој рецепт за вкусна торта која не се пече!

Рецепт за вкусна торта без печење: Морате да го пробате!

Потребни состојки:

  • 30 парчиња бисквити
  • ¼ чаша стопен путер, маргарин или кокосово масло
  • 350 грама крем сирење
  • намаз по желба
  • 40 грама шеќер во прав
  • шлаг крем

Начин на подготовка:

1. Скршете ги бисквитите и ставете ги во блендер (оставете неколку настрана за декорација).

2. Додадете го растопениот путер (оставете половина лажичка за подоцна) и измешајте ја убаво смесата.

3. Префрлете ја смесата во калап кој претходно сте го намачкале со путер и оставете 2 лажици од смесата настрана за декорација.

4. Добро порамнете ја смесата и оставете ја да отстои околу 1 час.

5. Во сад ставете го крем сирењето, додајте ги намазот и шеќерот во прав и убаво измешајте. Изматете го шлаг кремот со миксер и додадете го оваа смеса и измешајте ги сите состојки.

6. Префрлете го кремот врз подлогата, а колачот оставете го во фрижидер да отстои околу 1 час.

7. Растопете го крем намазот и прелијте го врз колачот, па оставете го да се излади уште 15 минути.

8. Врз тортата ставете од преостанатата смеса со бисквити и путер, а во средината можете да декорирате со 2 парчиња бисквити. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за вкусна торта без печење, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за вкусна торта со чоколадо и ореви без печење.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар