Рецепт за шницли во кремаст сос од пиво

Рецепт за шницли во кремаст сос од пиво

Направете вкусен и сочен ручек за целото семејство.

Рецепт за шницли во кремаст сос од пиво

Потребни состојки:

  • 1 кг шницли
  • сол и бибер
  • 1 голем кромид
  • 1 полна лажица брашно
  • 250-500 мл пиво
  • околу 250 мл вода
  • листови магдонос
  • малку лук во гранули

Начин на подготовка:

Исплескајте ги шницлите со дрвено чеканче, а потоа додајте сол и бибер. Загрејте малку масло во тава, потоа испржете ги шницлите додека не поруменат од двете страни. Ставете ги во огноотпорен сад.

Ситно исечкајте го кромидот и додајте го во тавата каде што се пржеше месото. Пржете неколку минути на средна температура, потоа додајте чаша вода и продолжете да готвите. Кога ќе испари водата, пржете го кромидот уште малку, додека не пожолти. Потоа додајте брашно, измешајте и додајте ги пивото и водата или само пиво. Промешајте и прелијте го месото.

Ставете го да се печи во рерна на температура од 200 Целзиусови степени. По еден час, само поместете го месото малку со виљушка, протресете го и оставете го да се пече уште малку одозгора.

Погледнете како да подготвите бургери со тиквички и пилешко.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар