Бургери со тиквички и пилешко

Бургери со тиквички и пилешко

Лесен и вкусен рецепт совршен за ручек или вечера.

Бургери со тиквички и пилешко

Потребни состојки:

 • 600 гр мелено пилешко месо
 • 1 кг тиквички
 • 200 гр рендано сирење
 • 2 јајца
 • лебни трошки
 • лук
 • сол и зачини по избор и вкус

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте ги тиквичките и оставете ги да се исцедат.
 2. Загрејте масло во една тава.
 3. Измешајте ги заедно пилешкото месо, сирењето, јајцата и исцедените тиквички. Зачинете со лук, сол и зачини по избор и вкус.
 4. Формирајте бургери (користете влажни раце). Ставете го секој бургер во лебните трошки. Пржете додека не заруменат двете страни.

Moжеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за „помфрит“ од палента со вкус на пармезан и многу зачини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар