Рецепт за пијалак богат со витамини и минерали: Идеален за оние кои имаат болки во колената!

Рецепт за пијалак богат со витамини и минерали: Идеален за оние кои имаат болки во колената!

Исхраната е исклучително важна за имунитетот и општото здравје на организмот. Дали знаевте дека одредени намирници можат да ви помогнат да ја ублажите болката во зглобовите?

Рецепт за пијалак богат со витамини и минерали: Идеален за оние кои имаат болки во колената!

Со текот на годините, функционалноста на колената и зглобовите се менува бидејќи мускулите стануваат помалку флексибилни. Тоа се јавува како резултат на недостаток на магнезиум, витамини, калциум, силициум и калиум во организмот. Затоа ви споделуваме рецепт за пијалак кој содржи бројни витамини, но и минерали кои ги зајакнуваат зглобовите, ‘рскавицата и позитивно влијае врз здравјето на коските.

Потребни состојки:

  • 1 лажица органски мед
  • 1 чаша дестилирана вода
  • 50 грама бадеми
  • прстофат мелен цимет
  • 1 чаша свежо исцеден сок од портокал
  • 2 чаши ананас, исечен на мали коцки
  • 1 чаша овесни снегулки

Начин на подготовка:

Исечкајте ги бадемите, а овесните снегулки потопете ги во вода да отстојат. Исцедете го сокот од ананас – за ова доволно е да ги ставите парчињата во газа и добро да ги притиснете. Сите состојки ставете ги во блендер и мешајте додека не добиете кашеста смеса. Пијте го еднаш дневно овој напиток како ужина.

Забелешка: Предложениот пијалак не е лек туку додаток во исхраната. Доколку чувствувате непријатност за време на консумирањето, неопходно е да се консултирате со доктор.

Откако го прочитавте нашиот рецепт, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за пијалак за долговечност.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар