Претераното размислување не ве остава да заспиете ноќе? Еве како да се справите!

Претераното размислување не ве остава да заспиете ноќе? Еве како да се справите!

Не можете да заспиете ноќе? Претераното размислување ве држи будни? Ако се борите со непроспиени ноќи тогаш следете ги овие совети.

Претераното размислување не ве остава да заспиете ноќе? Еве како да се справите!

1. Запишете ги вашите мисли

Ако вашиот ум е преплавен со разноразни мисли ноќе, тогаш запишувањето на сето она што ве мачи може да биде одлична идеја да престанете да размислувате пред спиење. Тоа може и да го подобри вашиот сон. Почнете да пишувате дневник 15-20 минути секоја вечер пред спиење така што ќе запишете сè што ви е на ум. Запишувањето на вашите мисли и емоции може да ви помогне да се ослободите од стресот, анксиозноста и фрустрациите од тој ден.

2. Одвојте време за одмор и релаксација пред спиење

Почнете со некаква рутина за смирување што ќе ви помогне да се смирите и да се чувствувате опуштени пред спиење. Тоа може да биде медитација или слушање тивка музика. Избегнувајте да правите работи што можат дополнително да го стимулираат вашиот мозок во овој период, како што е телефонот.

3. Исклучете ги вашите уреди

Екраните на вашиот телефон, таблет, лаптоп или кој било друг уред емитуваат сина светлина што е фрагмент од природниот спектар на електромагнетна енергија. И оваа сина светлина може сериозно да влијае врз вашиот когнитивен процес и будност и да ги влоши проблемите со спиење. Од друга страна, иако ова сино светло може да го подобри вашето расположение, исто така може и негативно да влијае на производството на мелатонин со зголемување на вашата будност и нарушување на вашиот деноноќен ритам – природниот циклус на сон и будење на човечкото тело. Затоа избегнувајте да работите на вашиот компјутер или да го проверувате телефонот најмалку еден час пред спиење. Исклучете се од социјалните мрежи и оставете ја вашата работа настрана бидејќи сте направиле доволно за денес.

4. Вежбајте длабоко дишење

Вежбите за дишење се одличен начин да се ослободите од претерано размислување ноќе. Станува збор за моќна техника за контролирање на мислите и смирување на умот. Разноразни истражувања откриле дека длабокото дишење може да помогне во управувањето со негативните мисли и емоции и нивото на стрес. Тие утврдиле дека техниката на дишење 4-7-8 може значително да го подобри вашиот сон и да ве ослободи од стресот. Сè што треба да направите е –

  • Вдишете низ носот броејќи до 4
  • Задржете го здивот броејќи до 7
  • Издишете преку устата броејќи до 8

Секогаш внимавајте да издишувате подолг временски период отколку што вдишувате. Ако вашиот ум почне да „талка“, вратете го фокусот на вашето дишење. Оваа вежба за релаксација можете да ја испробате 10 минути секоја вечер пред спиење.

Откако ги прочитавте овие совети, можеби ќе сакате да ги прочитате и овие 7 едноставни совети за справување со анксиозноста.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар