Рецепт за неодоливи крокети со брокула и сирење

Рецепт за неодоливи крокети со брокула и сирење

Брокулата и полутврдото сирење се совршена комбинација без разлика дали станува збор за супи и чорби или овие крокети кои можат да се јадат како прилог, но и како самостоен оброк. За крокетите ви се потребни само неколку состојки кои се печат во рерна, а крајниот резултат е вкусна закуска. Доколку користите лебни трошки, крцкавоста е загарантирана.

Рецепт за неодоливи крокети со брокула и сирење

Потребни состојки:

  • 200 грама сечкана брокула
  • 120 грама рендано полутврдо сирење
  • 50 грама лебни трошки
  • 2 јајца
  • 2 чешниња лук
  • 3 главици млад кромид
  • сол и бибер по желба
  • растително масло

Начин на подготовка:

1. Оставете ја брокулата да се издинста, па издробете ја со вилушка и измешајте ја со изматените јајца, трошките, ренданото сирење, ситно сечканиот лук и младиот кромид.

2. Додадете сол и бибер по вкус. Од добиената смеса направете топчиња со приближно иста големина.

3. Ставете ги во сад за печење и намачкајте ги со масло.

4. Печете во загреана рерна на 200 Целзиусови степени околу 20 до 25 минути сè додека не добијат златно-кафеава боја и не станат крцкави. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за превкусни крокети, можеби ќе сакате да прочитате и како да го започнете денот со крцкав зеленчук, индиски ореви и сладок чили сос.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар