Рецепт за мусака со тестенини

Рецепт за мусака со тестенини

Мелено месо, бешамел сос и тестенини е сè што ви треба за овој вкусен оброк.


Рецепт за мусака со тестенини

Потребни состојки:

 • 350 грама мелено говедско месо
 • 150 грама мелено свинско месо
 • 400 грама тестенини
 • 400 грама доматно пире
 • 1 кромид
 • 1 лажица концентрат од домати
 • сол, бибер
 • пармезан

За бешамел сос:

 • 60 грама путер
 • 60 грама брашно
 • 700 мл млеко
 • морско оревче
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

1. Ставете ги тестенините да се варат и извадете ги 1-2 минути пред да омекнат.

2. Испржете го исечканиот кромид и додајте го меленото месо, па додајте сол и бибер. По десет минути, додајте го концентрат од домати и доматното пире и гответе уште 20 минути.

3. Стопете го путерот во сад, додајте го брашното и пропржете кратко. Потоа, додајте го топлото млеко мешајќи со жица за матење, додајте сол, бибер и морско оревче и оставете да се излади.

4. Премачкајте го садот за печење со масло и наредете еден ред тестенини, додајте го мелено месо, потоа неколку лажици бешамел сос и повторете ја постапката за да завршите со тестенините. Одозгора прелијте со бешамел сос и посипете пармезан.

5. Печете на температура од 200 °C околу 30 минути и оставете да се излади 15 минути пред да го сервирате јадењето.

Погледнете го овој рецепт за фрика – палачинка од компир и сирење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар