Рецепт за кремасти њоки кои се готови за само 15 минути

Рецепт за кремасти њоки кои се готови за само 15 минути

Гладни сте, но немате време да готвите? Нема проблем! Имаме нешто вкусно и брзо за вас!

Рецепт за кремасти њоки кои се готови за само 15 минути

Потребни состојки:

 • 400 г њоки
 • 250 г крем за готвење
 • 100 мл бело суво вино
 • 50 г рендан пармезан
 • 3-4 суви домати
 • 2-3 чешниња лук
 • 1 лажица путер
 • 1 лажица сенф
 • грст свеж босилек
 • сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

 1. Загрејте го путерот и заедно со исечканиот лук мешајте околу половина минута.
 2. Додадете го сенфот и ситно исечкани сушени домати и додадете вино. Гответе околу две минути.
 3. Потоа додадете ги њоките и кремот за готвење, добро промешајте и варете околу 5 минути.
 4. Додадете го пармезанот и босилекот и оставете додека њоките не се готови и не добиете кремаста смеса.

Можеби ќе сакате да ја пробате и оваа здрава кремаста супа од 4 состојки што ќе ја обожавате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар