Изгубени во планините и бреговите на Северното Море: Лофотските Острови се убавината на Норвешка

Изгубени во планините и бреговите на Северното Море: Лофотските Острови се убавината на Норвешка

Поради неговата близина до Арктичкиот круг (само 170 км), архипелагот во северна Норвешка е едно од најсеверните населени места на Земјата. Но, и покрај разумните претпоставки, има похумани климатски услови што ги прават зимите благи.

Лофотските острови се едно од најпознатите и најпосетуваните места во Норвешка и вистински рај за љубителите на природата, фотографирањето и планинарењето. Нивната панорама се состои од прекрасни планини и врвови, отворено Северно Море и плажи каде што можете да пливате. Затоа, следниот пат кога ќе наидете на живописни сцени од скандинавските црвени куќи (т.е. рибарски кабини) долж крајбрежјето и ќе им се восхитувате на галериите од Норвешка, може да претпоставите дека биле токму тука.

Изгубени во планините и бреговите на Северното Море: Лофотските Острови се убавината на Норвешка

Локалните места сè уште се сведоци на рибарското минато (па дури и на сегашноста) што е присутно уште од ерата на Викинзите. Ова е местото каде што треба да се биде за време на зимските празници. Многумина ќе истакнат дека селото Рејн е најубавото рибарско село што ќе го видите на патот, затоа проверете дали не го пропуштате.

Во текот на летото ќе доживеете 24 часа дневна светлина овде, а островите се исто така одлична локација од каде што може да се набљудува феноменот Аурора Бореалис. На самиот југ на архипелагот има место кое редовно влегува во списоците на дестинации со најчудни имиња. Имено, се нарекува: Å. Иако е забавна идеја да одите само за да кажете дека сте биле во Å, таму има многу музеи, ресторани и природа за кои можете да раскажувате.

Споменавме дека климата не е толку типична како што очекувавте од Норвешка, но затоа има нешто друго „норвешко“ што можете да го искусите: музејот Викинг! Норвешка, како симбол на уредена држава, подеднакво се грижи за својот туризам, како и за животната средина, локалната заедница и нејзината култура, така што туризмот на областа е насочен кон задоволство на посетителите, но и кон потребите на локалното население и природата. Љубителите на огништето и снегот на прозорецот, северната атмосфера и природата сигурно ја имаат ставено Норвешка на листата за посетување и остануваат со мислата дека кога треба да ги поминете зимските денови, зарем не е поубаво да ги доживеете во вистинска скандинавска бајка?

Изгубени во планините и бреговите на Северното Море: Лофотските Острови се убавината на Норвешка

Изгубени во планините и бреговите на Северното Море: Лофотските Острови се убавината на Норвешка

Изгубени во планините и бреговите на Северното Море: Лофотските Острови се убавината на Норвешка

Прочитајте ги овие 16 причини поради кои Норвешка е една од најубавите земји во светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар