Рецепт за кремаст пијалак од лимета, кокосово млеко и безалкохолно пиво

Рецепт за кремаст пијалак од лимета, кокосово млеко и безалкохолно пиво

Ќе ви требаат само неколку состојки за да го подготвите овој освежителен летен пијалак.

Рецепт за кремаст пијалак од лимета, кокосово млеко и безалкохолно пиво

Потребни состојки:

  • сок од една лимета
  • кора од една лимета
  • ливчиња нане
  • 400 мл кокосово млеко
  • прстофат морска сол
  • 400 мл безалкохолно пиво со арома на ѓумбир

За декорација:

  • рендана кора од лимета
  • 1-2 лажици шеќери
  • коцки мраз со ливчиња нане

Начин на подготовка:

Во сад за коктел ставете ги кокосовото млеко, пивото со вкус на ѓумбир и солта и нежно протресете. Додајте ги сокот и кората од лимета и неколку лисја од нане. Промешајте добро. Додајте коцки мраз. Натопете го горниот дел од чашата во мешавина од шеќер и рендана кора од лимета. Послужете го освежителниот пијалак ладен.

Погледнете како да го подготвите овој ладен пијалак од ванила и лаванда за топлите летни денови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар