Рецепт за кремаст колач со нутела и кекс

Рецепт за кремаст колач со нутела и кекс

Нутелата е омиленото слатко задоволство за многумина, особено ако е главна состојка на вашиот омилен кремаст колач кој се прави многу брзо.

Рецепт за кремаст колач со нутела и кекс

Потребни состојки:

За фил:

  • 360 грама павлака
  • 2 лажици шеќер
  • 1/2 лажичка цимет
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 120 грама нутела

За подлога:

  • 150 грама мелени бисквити
  • 100 грама путер
  • 1 лажица какао

Начин на подготовка:

Мелените бисквити измешајте ги со растопениот путер и со какаото. Мешајте ја смесата додека не се изедначи, а потоа ставете ја во сад за печење и печете 10 минути на температура од 170 °C.

Изматете ја павлаката со миксер, а потоа додајте ги шеќерот, екстрактот од ванила и циметот и промешајте уште малку. Додајте ја нутелата и промешајте со лажица.

Истурете го филот врз подлогата и ставете го колачот во фрижидер за да се зацврсти филот.

Погледнете го овој едноставен рецепт како да направите крцкави полжави со зелка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар