Рецепт за колачиња со тиква

Рецепт за колачиња со тиква

Прекрасната есен е тука, а сигурно би сакале да уживате во неа заедно со вкусни колачиња!

Рецепт за колачиња со тиква

Потребни состојки:

 • 320 г брашно
 • 4 г прашок за пециво
 • 4 г сода бикарбона
 • 5 г цимет
 • други зачини: индиско оревче, каранфилче
 • сол
 • 110 г путер
 • 300 г шеќер
 • 350 г пире од тиква
 • 1 јајце

За глазурата:

 • 115 г путер
 • 240г шеќер во прав
 • екстракт од ванила
 • 15-20 милилитри млеко

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 175 степени.
 2. Комбинирајте го брашното, прашокот за пециво, содата бикарбона, циметот, солта и другите зачини, а потоа оставете ги настрана.
 3. Во среден сад миксирајте ги путерот и шеќерот.
 4. Потоа додадете го јајцето, тиквата и ванилата и миксирајте додека не добиете кремаста смеса.
 5. Потоа додајте ги сувите состојки.
 6. Ставете ги во плех со хартија за печење и печете околу 15 – 20 минути.
 7. Потоа за глазурата се топи путерот на средно-висока температура до златно-кафеава боја, околу 10 минути.
 8. Истурете го путерот во сад и додадете шеќер, ванила и 15 мл млеко – промешајте додека не се изедначи. Потоа ставете ја смесата врз колачињата.

Погледнете го и овој рецепт за неодолива пита со грозје.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар