Рецепт за италијански колач со лимон и бело чоколадо

Рецепт за италијански колач со лимон и бело чоколадо

Денес ви споделуваме рецепт за италијански десерт кој не само што е едноставен за подготовка туку ги содржи и автентичните вкусови од југот на Италија.

Рецепт за италијански колач со лимон и бело чоколадо

Потребни состојки:

  • 200 грама бадемово брашно
  • 8 јајца
  • 200 грама шеќер
  • 120 грама путер
  • 150 грама бело чоколадо
  • 1/3 прашок за пециво
  • сок од два лимона
  • 100 милилитри лимончело

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки, истурете ги во кружен калап обложен со хартија за печење и печете на 200 степени целзиусови околу 40 минути. Декорирајте со шеќер во прав, бадеми и кора од лимон.

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за торта од лимон.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар