Рецепт за италијански десерт што се претвора во пијалак

Рецепт за италијански десерт што се претвора во пијалак

Гранита е италијански десерт подготвен од вода, шеќер и разни овошни вкусови кои се замрзнуваат во замрзнувач пред да се послужат.

Рецепт за италијански десерт што се претвора во пијалак

Потребни состојки:

  • 1 диња од околу 800 гр
  • 2 лажици свежи листови од нане
  • 150 мл вода
  • 200 грама шеќер
  • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

1. Измешајте ги водата и шеќерот и оставете да зоврие. Оставете ја течноста да се излади.

2. Излупете ја дињата, исчистете ги семките и исечкајте ја на мали коцки. Ставете ја во бледнер заедно со листовите нане и сокот од лимон и направете пире.

3. Измешајте ја дињата со разладениот шеќерен сируп. Префрлете ја смесата во плех за печење со големина 20 х 20 цм и ставете ја да стои во замрзнувач два часа.

4. По два часа, извадете ја изладената гранита од замрзнувачот и измешајте ја содржината.

5. Повторувајте ја постапката на секој половина час, вкупно четири пати, за да формирате ледени кристали.

6. Потоа, гранитата е подготвена за сервирање.

Погледнете како да го подготвите овој летен нискокалоричен коктел од малини што ќе стане вашиот нов омилен пијалак.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар