Рецепт за англиски колач: Меки коцки од чоколадо со шлаг

Рецепт за англиски колач: Меки коцки од чоколадо со шлаг

Класичен десерт без конкуренција.

Рецепт за англиски колач: Меки коцки од чоколадо со шлаг

Потребни состојки:

 • 2 јајца
 • 10 лажици шеќер
 • 7 лажици брашно
 • 4 лажици гриз
 • 1 прашок за печиво
 • 10 лажици млеко
 • 7 лажици масло
 • 2 лажици какао
 • половина литар ладно млеко
 • џем од кајсии
 • 200 грама шлаг

Начин на подготовка:

Изматете ги сите состојки, прво јајцата и шеќерот, а потоа постепено додавајте масло и мешајте. Додајте ги какаото, брашното во кое претходно ќе го измешате прашокот за печиво, гризот и на крајот млекото. Печете на температура од 200 Целзиусови степени.

Изладете го испечениот колач и прелијте го со половина литар ладно млеко, па премачкајте го со џем од кајсии. Изладете го колачот и премачкајте го со шлаг.

Погледнете го и овој рецепт за печен сладок компир со мед.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар