Болката во мускулите предупредува на разни болести: Што значи кога ве боли раката, ногата или коленото?

Болката во мускулите предупредува на разни болести: Што значи кога ве боли раката, ногата или коленото?

Ако го слушате вашето тело внимателно, може да забележите сигнали за развој на некоја болест долго пред појавата на карактеристичните симптоми.

Болката во мускулите предупредува на разни болести: Што значи кога ве боли раката, ногата или коленото?

Лекарите кои работат со новата техника на кинезиологија објаснуваат дека во секоја секунда, мозокот прима илјадници сигнали од секој мускул. Ги анализира неговата состојба, степенот на истегнување и отпорноста. Ако група мускули се ослабени подолго време, постои општа нерамнотежа во телото. Преку нивната работа, тие се обидуваат да ги заменат мускулните влакна на спротивната страна од телото, што предизвикува преголем напор.

Промената на мускулниот тонус е сигнал до мозокот за здравствени проблеми.

Лекарот може да ги идентификува најслабите групи мускули и да анализира кои органи се во близина и што влијае на намалувањето на нивната функција. Проценува како тие реагираат на зголемен стрес, без разлика дали даваат отпорност на иритација.

Врската помеѓу мускулите и внатрешните органи

Во човечкото тело има илјадници мускули, од кои многу нервни завршетоци се поврзани со внатрешните органи. Кога ќе се појави хипертоничност, обрнете внимание на можните здравствени проблеми:

Ако имате слаби мускули на внатрешната страна на ногата, можни се проблеми со цревата, колитис и хроничен запек.

Рамните стапала укажуваат на слабост на мускулите на карлицата и нарушување на гениталниот и уринарниот систем. Жените често имаат пролапс на матката и воспаление на јајцеводите.

Слабите мускули на грбот често се знак на стомачни заболувања, чир, гастритис и проблеми со варењето на храната.

Слабите глутеални мускули се јавуваат кај заболувања на бубрезите, јајниците, уринарниот систем и импотенцијата кај мажите.

Атонија или намален тонус на мускулната рамка на грбот може да укажува на оштетување на срцето, на коронарните артерии, на бронхиите и на белите дробови.

Ограничените движења на вратот се поврзани со синусите, со синузитис, тонзилитис и ринитис.

Прочитајте кои 7 вида болка во градите не треба да ги игнорирате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар