Рецепт на денот: Пита од шпагети

Питата од шпагети можеби е измислена од Италијанците, но веројатно од оние кои живеат во Америка. Вистинските Италијанци тврдат дека никогаш не би ги приготвиле своите традиционални тестенини на ваков начин.

Рецепт на денот: Пита од шпагети

Потребни состојки:

 • 400 грама шпагети
 • 400 грама говедско месо
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 500 милилитри варени домати
 • 100 грама меко бело сирење
 • 3 јајца
 • 150 грама рендано сирење
 • 50 грама пармезан
 • 1 лажица брашно
 • сол, сув зачин, бибер, оригано
 • маслиново масло
 • магдонос

Начин на подготовка:

Варете ги шпагетите во големо тенџере полно со посолена вода само половина од потребното време за варење. Тие ќе продолжат да се готват во рерната.

Испржете го меленото месо и извадете го од тавата, оставајќи ја мрснотијата во неа. Излупете го кромидот, ситно исечкајте го и испржете го кратко во мрснотиите од месото.

Додајте го брашното и полека турете го сокот од домати за да подготвите сос. Додајте го ситно исечканиот лук, а потоа зачинете по вкус. Оставете да се излади, додајте маслиново масло по желба и зачинете со магдонос.

Во голем сад измешајте ги сосот, мекото сирење и јајцата.

Додајте го месото и измешајте сè заедно, потоа додајте ги шпагетите, ренданото сирење и пармезанот (оставете малку пармезан да да посипете на врвот).

Премачкајте ја тавата и турете ја смесата. Посипете со остатокот од сирењето и печете околу половина час на температура од 180 °C степени.

Пред сервирање, оставете ја питата да се излади неколку минути.

Погледнете го овој рецепт како да направите чурос – вкусни шпански крофни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар