Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејството

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејството

Денес, во дворовите можете да забележите многу егзотични видови растенија, но луѓето сè повеќе ѝ се враќаат на традицијата и бараат стари сорти овошје и цвеќиња. Желбата да ја уредите градината и да поминувате повеќе време во неа, ќе ве инспирира да се потсетите на старите обичаи и верувања. Речиси и да нема дом без чуваркуќа, а сите сакаат да имаат перуника некаде во близина, за која се верува дека штити од гром. Старите верувања велат дека багрем и орев не се садат во близина на куќата, туку малку подалеку од домот. Во секој случај, ако планирате да ја уредите градината, прво треба да засадите дрвја и грмушки, а потоа цветни леи.

1. Даб

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејствто

Дабот е најубавиот украс што може да го има во дворот бидејќи има убаво разгранета крошна и прави густа сенка. Најдобро е да биде засаден во близина на вода, а ова свето дрво е симбол на долговечноста.

2. Липа

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејствто

Липата била свето дрво за Словените затоа што нејзините цветови се лековити. Липата е добро пасиште за пчелите, а медот бил главен извор на сладост за Словените. Јагленот од липа ја прочистува водата. Сепак, липата треба да е засадена настрана, во близина на куќата, но не веднаш до просторијата за седење.

3. Врба

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејствто

Кората од врба служи за лекување настинки.

4. Глог

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејствто

Глогот служи како лек за срцеви заболувања, а во исто време е и најмоќното средство против вампирите и демоните, според старите верувања. Секој сака да ја има оваа листопадна грмушка во модерната градина, па може да биде бела, црна или црвена, а бобинките се берат кога се зрели и од нив се прави џем, чај и сок. Можете да го обликувате како жива ограда, а при садењето треба додадете вар во дупката каде што ќе го садите.

5. Дрен

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејствто

Дренот цвета во пролет, а зрее во есен. Според верувањата, дренот е симбол на здравјето, а цветот од дрен ќе ви помогне да бидете отпорни на болести.

6. Јаболко

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејствто

Јаболкото е омиленото овошје на многумина, а се вели дека неговите плодови не се јадат пред Петровден. Домашната сорта има бујно кружно стебло, а овошјето зрее во јули.

7. Слива

Дрвја што треба да ги засадите во дворот: 7 моќни стебла што ги штитат домот и семејствто

Епидермисот на сливите содржи есенцијални масла со многу висок квалитет.

Откријте кои собни растенија привлекуваат пари, среќа и љубов.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар