Рецепт на денот: Кремаст чизкејк со мандарини

Рецепт на денот: Кремаст чизкејк со мандарини

Кога ладните денови доминираат, едно од нашите омилени овошја е мандарината. Тие особено нè одушевуваат како дел од десертите, па токму затоа и решивме денес да го споделиме со вас овој превкусен рецепт за кремаст чизкејк со мандарини.

Потребни состојки:

За тестото:

  • 3 јајца
  • 3 лажици шеќер
  • 3 лажици брашно

За филот:

  • 600 грама маскарпоне
  • 400 милилитри слатка павлака
  • 8 мандарини
  • 100 грама шеќер во прав

Начин на подготовка:

Подгответе го калапот за чизкејкот, премачкајте го со малку масло и посипете малку брашно, па тргнете го настрана, а рерната вклучете ја на 180 степени и оставете ја да се загрее.

Матете ги јајцата со шеќерот сè додека не добиете светло жолта течност. Потоа во неа полека вмешајте го брашното, па префрлете ја смесата во калапот и ставете ја во рерна. Печете околу 15-20 минути, односно сè додека не добиете златножолта боја.

Кога тестото ќе се олади, извадете го од калапот и пресечете го по средината, така што ќе добиете две кори. Потоа исперете го калапот и исушете го со крпа.

Половина од мандарините излупете ги и одвојте ги на парчиња, додека од останатата половина исцедете сок. Изматете ја слатката павлака во цврст шлаг. Во друг сад изматете ги шеќерот и маскарпонето. На смесата додајте го сокот од мандарините и продолжете со матење. Потоа додајте го и шлагот и нежно измешајте.

Во исушениот калап ставете ја едната кора, па премачкајте ја со филот и наредете ги излупените мандарини, а потоа покријте ја со другата кора. Прекријте го калапот со фолија и ставете го на еден час во фрижидер, односно сè додека чизкејкот да се стврдне.

Добар апетит!

Прочитајте ги и овие 7 одлични причини зошто треба секојдневно да јадете мандарини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар