Рецепт на денот: Чоколадна фантазија со лешници

Рецепт на денот: Чоколадна фантазија со лешници

Погледнете го овој рецепт како да направите вкусен чоколаден десерт за целото семејство.

Рецепт на денот: Чоколадна фантазија со лешници

Потребни состојки:

  • 570 грама шеќер
  • 300 грама брашно
  • 700 милилитри јогурт
  • прашок за печиво
  • 120 милилитри масло
  • 3 лажици какао
  • 150 грама мелени лешници
  • 100 грама чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки (освен чоколадото и лешниците) сè додека не се изедначи смесата, а потоа додајте ги лешниците.

Во сад за печење посипете малку брашно, а потоа ставете ја смесата и печете на температура од 200 °C околу половина час.

Кога тортата ќе се испече, подгответе ја глазурата. Растопете го чоколадото со малку масло и вода на тивок оган, а потоа прелијте ја тортата.

Погледнете го и овој рецепт како да направите чоколадни кекси.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар