10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не сте се капеле неколку дена

Тушот ни помога да останеме чисти и заштитени. Сепак, има моменти кога немаме време да се истушираме, на пример, додека патуваме. Дури и кога тоа ќе се случи, сè уште е добро да се применат некои навики за да се спречи лошиот мирис.

1. Користете масло за тело

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Подобро е да користите парфимирано масло за тело отколку парфем, во овој случај, затоа што мирисот на маслото за тело трае подолго. Исто така, секогаш можете да изберете посуптилна арома, со поприроден мирис и да го нанесувате на вашата кожа во текот на целиот ден.

2. Користете влажни марамчиња

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Влажните марамчиња се добра опција која ќе придонесе да се чувствувате чисто до одреден степен, бидејќи тие може да ги елиминираат бактериите одговорни за лоши мириси.

3. Користете повеќе дезодоранс

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Користењето дезодоранс ви помага да го „убиете“ мирисот на пот. Користењето во поголема количина може да го зголеми неговиот ефект, како и да ги убие бактериите.

4. Променете ја долна облека

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Многу се потите околу вашите интимни делови и тие честопати се топли. Промената на долната облека може да го минимизира лошиот мирис што произлегува од потење.

5. Променете ги чорапите

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Стапалата се дел од телото што најмногу се поти, предизвикувајќи многу непријатен мирис. Редовната промена на чорапите ќе го минимизира лошиот мирис. Исто така, добра идеја е да додадете талк во прав во чевлите.

6. Избегнувајте храна со кромид, лук и зачини

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Ние сме тоа што јадеме и овие продукти може да го засилат лошиот мирис. Во овој случај, во вакви моменти, подобро е да јадете зеленчук и овошје наместо нив.

7. Избегнувајте тесна облека

Тесната облека може да загрее некои делови од вашето тело, предизвикувајќи потење што ќе резултира во лош мирис. Пошироката облека ќе ви помогне да останете посвежи.

8. Користете сув шампон

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Сувиот шампон ќе ја оживее вашата коса и таа ќе престане да изгледа мрсно. Тоа ќе ѝ даде на вашата коса посвеж изглед и мирис, а може да го зголеми и нејзиниот волумен.

9. Носете ленти за коса и стегачи

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Во случај да немате сув шампон, секогаш може да користите ленти за на глава и стегачи за коса за да ја заржите косата на место. Изборот на соодветна фризура ќе ја затскрие нечистотијата и лошиот мирис на вашата коса.

10. Хидрирајте ја кожата

10 начини како да мирисате свежо, дури и ако не се капеле неколку дена

Хидратацијата може да ви помогне да мирисате посвежо. Треба да пиете многу вода, а и да користите добри кремови за телото со цел да ја навлажнете кожата.

Можеби сакате да прочитате и овие совети кои велат: Соодветна долна облека, нежен сапун и чист пешкир: Најдобрите совети за интимна нега.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

  1. Goran Markoski Reply

    5. Променете ги чорапите
    STVARNO???
    NE ZNAEVME DEKA TREBA…

Остави коментар