Рецепт: Божествен колач од портокал и палента

Погледнете го овој рецепт како да направите божествен колач што сите ќе го обожаваат.

Рецепт: Божествен колач од портокал и палента

Потребни состојки:

 • 200 грама путер
 • 200 грама шеќер
 • 3 големи јајца
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 200 грама мелени бадеми
 • 100 грама палента
 • 2 портокали
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • кора од портокал

За сируп:

 • 1/4 лажичка мелен кардамон зачин
 • 250 милилитри сок од портокал
 • 30 милилитри вода
 • 125 грама (кафеав) шеќер

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 160 °C и со путерот премачкајте сад за печење со големина од 20 центиметри.

2. Во садот ставете мрсна хартија и притиснете ја, а потоа повторно премачкајте ја со путер.

3. Во голем сад измешајте ги путерот и шеќерот додека не добиете проѕирна и кремаста смеса.

4. Изматете ги јајцата едно по едно во смесата, а потоа додајте го екстрактот од ванила.

5. Во мал сад измешајте ги мелените бадеми, палентата, кората од портокал и прашокот за печиво и сето тоа измешајте го со другата смесата.

6. Истурете ја смесата во садот за печење и печете околу 40-50 минути или додека површината не стане светлокафена и колачот малку не се раздели од рабовите на садот.

7. Извадете го колачот од рерната, оставете го да се излади 10 минути, а потоа ставете го на чинија. Смесата ќе биде прилично мека, па бидете внимателни.

8. За да го направите сирупот, исечкајте го кардамонот или користете мелен, а потоа ставете ги сите други состојки во садот заедно со него.

9. Добиената смеса варете ја на средна температура околу 10 минути или додека не се згусне малку, а потоа оставете ја да се излади.

10. Направете дупки во колачот со помош на чепкалка за заби или со малку подебело стапче, а потоа прелијте го колачот со сирупот, но полека, за да се впие.

11. Послужете го колачот со малку јогурт и дополнително прелијте го со сирупот. Украсете со парчиња портокал по желба.

Погледнете го овој рецепт како да направите шпагети со печен лук и пармезан.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар