Шпагети со печен лук и пармезан: Вкусен оброк што ги буди сите ваши сетила

Шпагети со печен лук и пармезан: Вкусен оброк што ги буди сите ваши сетила

Овој рецепт е за сите љубители на тестенини и приготвувањето на оброкот не бара многу труд.

Шпагети со печен лук и пармезан: Вкусен оброк што ги буди сите ваши сетила

Потребни состојки:

  • 2 главици лук
  • 6 лажици маслиново масло
  • 500 грама шпагети
  • 1 лажичка сол
  • ½ лажичка бибер
  • 30 грама рендан пармезан
  • ¼ лажичка чили
  • малку свеж магдонос

Начин на подготовка:

1. Отстранете ги врвовите на главиците лук, ставете ги на хартија за печење и прелијте ги со лажица маслиново масло.

2. Печете го лукот еден час на температура од 200 °C.

3. Откако ќе се испечат, едната главица исцедете ја и исечкајте ја, а другата чувајте ја за подоцна.

4. Во тава, загрејте ги преостанатите четири лажици маслиново масло, додајте го исечканиот лук, а потоа додајте чили, сол и бибер.

5. По 2-3 минути, додајте ги сварените тестенини и исцедете ја другата главица лук.

6. Измешајте и гответе уште пет минути.

7. На крајот, додајте го пармезанот и исечканиот свеж магдонос.

Погледнете како да ги направите овие 3 салати што ќе ви дадат многу енергија и чувство на ситост.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар