Појадокот со тост и авокадо конечно добива совршена „надградба“

Појадокот со тост и авокадо конечно добива совршена „надградба“

Во игра влегува нов рецепт за појадок од авокадо благодарение на изненадувачки вкусната комбинација на банани и авокадо. Што и да правите, не помислувајте дека сè е готово откако ќе ставите парче леб во тостерот. Тостирањето само на едната страна од лебот ќе направи чуда. Кога ќе го гризнете, тој е мазен однадвор, мек однатре и крцкав. Ако визуализацијата на крцкав тост како се топи во устата не ве убедува да го подготвите овој појадок од авокадо, неговата хранлива вредност сигурно ќе го направи тоа. Полн со растителни влакна, здрави масти и калиум, овој тост ќе ве држи сити до попладневните часови.

Појадокот со тост и авокадо конечно добива совршена „надградба“

Потребни состојки:

  • 2 парчиња пченичен или ‘ржан леб
  • 1 авокадо, насечете 4 тенки парчиња, остатокот направете го пире
  • 1 средна банана, насечкана
  • 1 лажичка рендана лимета, плус 2 лажички сок од лимета
  • мелен црвен пипер
  • 1-2 лажички мед

Начин на подготовка:

Тостирајте го лебот додека не добие златна боја од едната страна. Растопеното пире од авокадо нанесете го на тостираната страна од лебот. Одозгора наредете парчиња банана и авокадо. Посипете со лимета, па со сок од лимета и потоа додајте прстофат мелен пипер. На крајот, премачкајте со мед и послужете.

Погледнете го овој рецепт за празнични колачиња од лешник и карамела.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар