Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Природната козметика е во тренд, но мора да бидете претпазливи кога ќе ги додадете овие природни состојки во вашата рутина за убавина. Во продолжение прочитајте кои природни производи за нега на кожа треба да ги користите со претпазливост.

1. Кокосово масло за омекнување на сувата коса

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Кокосовото масло е присутно речиси насекаде, од негата на кожата до третманите за коса. Но, важно е да знаете дека кокосовото масло не е наменето за секој вид коса. Кај косата со ниска порозност, тенкиот слој кокосово масло може да ги блокира неколкуте начини на кои водата навлегува во влакното, што може да ја спречи косата да ја добие потребната влага, оставајќи ги влакната суви.

2. Јаболков оцет како средство за чистење на кожата

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Многу луѓе користат јаболков оцет за лекување акни, првут, па дури и како природен дезодоранс. Сепак, неговата висока киселост може да доведе до опасни хемиски изгореници на вашата кожа. За подобра употреба, додајте вода во смесата.

3. Белка од јајце за стеснување на порите

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Белките од јајца често се користат за стеснување на порите на лицето и за измазнување на кожата. Сепак, јајцата се пренесувач на салмонела и не треба да ги ставате толку блиску до устата кога се живи.

4. Цимет за третман на акни

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Циметот стана популарен како решение против акни. Додека многу луѓе почнаа да ја додаваат оваа состојка во маските за лице, некои се жалат дека почнале да им се појавуваат алергија и чувство на печење. Ова се случува затоа што контактниот дерматитис е често несакано дејство на употребата на циметот, што доведува до црвенило, осип и иритација.

5. Шеќер како пилинг за лице

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Шеќерот може да биде вкусно задоволство за вашата уста, но вашата кожа не го цени толку многу. Ако го користите шеќерот како ексфолијант во не толку нежен пилинг, тој може да биде многу абразивен за вашата кожа. Овој процес може да предизвика мали рани и да ја изложи вашата кожа на нечистотија и други надворешни фактори.

6. Сок од лимон како маска против стареење

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Не е изненадување што сокот од лимон е полн со витамин Ц и има антиоксидантни својства. Поради тоа, сè повеќе луѓе ја додаваат оваа состојка во своите маски за лице за да имаат корист од нејзините ефекти против стареење. Но, лимонот може да доведе до хиперпигментација и изгорена кожа, поради што мора да се користи со претпазливост.

7. Овесна каша за чешање на кожата

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

За некои луѓе, подготовката на бања од овесна каша е совршено решение за чешањето на кожата. Сепак, ако имате толку близок контакт со овесната каша, тоа може да доведе до атопичен дерматитис и кожата ќе ве чеша уште повеќе.

8. Бања со сода бикарбона за ублажување на болката

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Бањата со сода бикарбона најчесто се користи за лекување на неколку здравствени состојби, од ослободување од напнатост и болка до подобрување на циркулацијата. Но, нејзиното алкално ниво може да ја оштети и да ја иритира вашата кожа.

Прочитајте кои грешки во негата на кожата на лицето се виновни за појавата на проширени пори.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар