Победете го уморот во 10 чекори

Победете го уморот во 10 чекори

Се чувствувате уморно и исцрпено и покрај тоа што сте физички здрави и наспани? Следете ги овие 10 совети и победете ја оваа состојба.

Победете го уморот во 10 чекори

1. Хранете се здраво, а во секојдневната исхрана вклучете поголемо количество на овошје и зеленчук.

2. Наместо слатки, јадете бадеми, ореви, ф’стаци и сушено овошје.

3. Сусамот, семките од тиква и сончогледот се одличен извор на енергија и добри масни киселини. Шумското овошје, особено боровинките, содржат голем број антиоксиданси, па и тие се многу корисни.

4. Користете витамински и минерални додатоци во исхраната. Недостатокот на квалитетна храна, потребно е да го надополните со суплементи.

5. Во текот на денот пијте 1-2 литри вода. Дехидрацијата е чест предизвикувач на замор и други болести.

6. Кислородот е многу важен за вашата енергија. Дишете длабоко…

7. Легнувајте во кревет пред полноќ.

8. Не користете лаптоп, мобилен телефон или таблет во кревет. Читајте книги.

9. Од спалната соба тргнете ги сите електронски уреди, бидејќи тие му сметаат на доброто спиење.

10. Вежбајте барем 3 пати неделно, по половина час.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар