Пандемијата го втурна светот во колективна тага, еве што советуваат психолозите

Пандемијата го втурна светот во колективна тага, a еве што советуваат психолозите

Доживуваме хронична тага на многу начини – преку чувство на безнадежност, неверување, избегнувајќи каква било ситуација што може да потсеќа на загуба.

Овој вид тага може да биде стресен затоа што немате време да тагувате правилно за една загуба пред да ја доживеете следната, вели психологот Брееши Вејд. Покрај тоа, многу луѓе доживуваат и промена на идентитетот. Многу луѓе се гледаат во огледало и не се препознаваат. Можеби нивниот идентитет беше врзан за работа што повеќе ја немаат. Можеби не им се допаѓа тоа што го гледаат. Тагата е во формирањето нов идентитет откако ќе го изгубат стариот, објаснува психологот. Ова не само што има влијание на емоционално ниво, туку и на физичко ниво.

Пандемијата го втурна светот во колективна тага, a еве што советуваат психолозите

Продолжениот емоционален и физички напор поради тага, може да доведе до долгорочни проблеми како што се депресија и вознемиреност.

Еве неколку совети препорачани од експерти кои можат да ви помогнат полесно да се справите со тагата.

1. Дозволете си да се чувствувате тажни

Кога преовладуваат силни емоции што можат да се појават неочекувано за време на тагата, често е најдобро да живееме со тие чувства, да претпоставиме дека се дел од нашиот процес на тага и да дозволиме да исчезнат природно.

2. Споделете ја вашата тага

Поради стигмата поврзана со тагата, таа често делува како изолативно искуство. Но, вие не сте единствените кои се чувствуваат така. Кажете му на вашето семејство дека сте крајно вознемирени што не можете да ги гледате за време на празниците. Кажете им на вашите пријатели дека без работа чувствувате недостаток на цел. Да се ​​биде ранлив е застрашувачки, но тоа ќе ви помогне, а можеби и ќе ги охрабрите другите кои можеби се загрижени за она што го велат и чувствуват.

3. Не споредувајте ги вашите искуства со искуствата на другите луѓе

Додека го споделувате патувањето и борбите со оние околу вас, избегнувајте да се согласувате со нив. Само затоа што некој работи поинаку, тоа не значи дека го прави погрешно или правилно. Само затоа што некој имал повеќе загуби оваа година, не значи дека вашите загуби не се важни. Сите се справуваме со тагата на свој начин и сите загуби вредат.

4. Пронајдете нови навики

Откривањето нови начини да додадете ритам и структура во вашиот живот преку навики може да ви помогне позначајно да ја интегрирате загубата. Обидете се да се будите порано секој ден со додавање на попладневен тренинг или да одвоите ден за уживање во храна што ја сакате и Нетфликс.

5. Обидете се да водите дневник

Дневникот има голем број придобивки за менталното здравје и може да биде исклучително корисен во процесот на жалење. Водењето дневник може да ви помогне поблиску да ги испитате загубите што ги имате.

Прочитајте и кои хобија ќе ви помогнат да се ослободите од стресот, да ја подигнете самодовербата и да ја поттикнете креативноста!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар