Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

Оваа најстара независна земја во арапскиот свет е прилично традиционална и нема да најдете облакодери, како и огромни трговски центри. Во секој случај, Оман е посебен, и ова се 5 причини зошто тоа е така.

Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

1. Совршена клима

Пустинската тропска клима подразбира многу малку годишни врнежи и многу топли лета. Температурите помеѓу јуни и септември покажуваат околу 36 Целзиусови степени, така што Оман најдобро е да се посети надвор од летната сезона, кога температурите се многу поудобни. За разлика од другите блискоисточни дестинации каде ноќите можат да бидат тешки поради големата топлина и влага, Оман се наоѓа во пустината и е многу поподнослив. Во вечерните часови, температурите можат да паднат малку под 20, дури и во летните месеци.

2. Луксузен престој

Ако барате хотел со пет ѕвезди, изборот е хотел Чеди, сместен точно во центарот на Мускат. Украсен е минималистички, а најдобриот опис е дека сè во него е убаво, без разлика дали станува збор за уникатниот дизајн на сите три базени или за прекрасниот ресторан на плажа.

Ако барате сместување во пустината и сепак сакате да живеете луксузно, побарајте го хотелот Dunes by Al Nahda. Сместено во внатрешноста, тоа е одлично место за одмор. Иако на прв поглед може да изгледа како паркинг со мноштво шатори, секој од овие шатори е многу брутално распореден.

3. Чуда на природата и нереални предели

Со оглед на локацијата на Блискиот исток, треба да ви биде простено што веднаш помисливте дека во Оман има само пустина и песок. Не, земјата има прилично разновиден пејзаж. Јасно е дека постојат пустините Руб ал – Кали и Вахиба, но од друга страна, западно од Мускат се наоѓаат планините Хаџар, а на север, на полуостровот Мусандам, има дури и фјордови. Исто така, Оман може да се пофали со брег долг повеќе од три илјади километри каде се скриени многу песочни плажи.

Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

4. Божествено кафе

Ако сте љубител на овој пијалак, тогаш е одлична идеја да отидете во Оман. Каде и да седите, тие ќе ви понудат традиционално кафе, а како прилог, дефинитивно ќе добиете и урми. Се служи во слатка мала чаша наречена фенјан и се истура од украсен сад познат како далах. Сега, зошто вкусот е посебен? Бидејќи тука додаваат зачини како шафран, кардамон, а понекогаш и каранфилче и цимет во кафето.

5. Исклучително безбеден

Оман има исклучително ниска стапка на криминал, со строг морален и правен кодекс. Според податоците објавени од Светскиот преглед на населението, Оман има индекс на криминал од само 21,55, што ја прави деветта најбезбедна земја во светот. Ако случајно се најдете во неволја, лесно можете да ја контактирате полицијата овде, кои се познати по својата доверба и нема шанса да земат мито.

Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

Совршена клима и божествено кафе: 5 причини зошто Оман е прекрасна држава

Прочитајте и за овој прекрасен европски град каде кафето чини 40 денари, а пивото 50 денари.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар