Оваа диета е апсолутен хит: Може да изгубите до 15 килограми за две седмици

Оваа диета е апсолутен хит: Може да изгубите до 15 килограми за две седмици

ВМА диетата стана многу популарна, а првично била создадена како диета за пациенти на кои им било потребно да ослабат непосредно пред операција, од страна на експерти од Воено-медицинската академија. На нивните лекари им било важно пациентите да се чувствуваат добро по оваа диета, да бидат витални и подготвени за операцијата, така што се наведува дека за време на оваа диета нема да чувствувате слабост и исцрпеност.

Оваа диета е апсолутен хит: Може да изгубите до 15 килограми за две седмици

Нервозата и раздразливоста ќе се сведат на минимум, а може да изгубите 7-15 килограми за 15 дена. Овие резултати нема да бидат исти за секого, сето тоа зависи од вашата тежина, но и од многу други фактори. Она што е сигурно е дека ќе направите целосна детоксикација на организмот и ќе ја забрзате работата на метаболизмот.

Правила на ВМА диетата

ВМА диетата е диета од цикличен тип. Тоа значи дека оваа диета се состои од три круга во траење од по пет дена. По тие три круга, задолжителна е пауза од две недели.

Секој ден имате по три оброци – појадок, ручек и вечера. Паузата помеѓу оброците треба да биде 4-5 часа.

Диетата на Воено-медицинска академија забранува внесување шеќер, алкохол, но и вештачки засладувачи, додека солта се консумира во минимални количини.

Неопходно е да се пијат 2 литри вода. Може да пиете и лимонада и зелен чај. ВМА диетата обезбедува доволна количина на минерали и витамини, па затоа не е потребен дополнителен внес на додатоци.

Мени:

Појадокот е ист сите 5 дена:

1 портокал

1 парче тост (или 4 крекери)

кафе или чај (без засладувач)

1. Прв ден

Ручек:

1 варено јајце

2 лажици павлака (кисело млеко или јогурт)

1 тост

1 портокал

Вечера:

1 до 2 парчиња двопек

2 варени јајца

1 домат

1 краставица

2. Втор ден

Ручек:

1 варено јајце

2 лажици павлака

2 парчиња двопек

1 портокал

Вечера:

1 тост

125 грама мелено говедско месо

1 домат

1 портокал

3. Трет ден

Ручек:

1 варено јајце

2 лажици кисела павлака (или кисело млеко)

1 свежа краставица

1 портокал

Вечера:

1 тост

125 грама мелено говедско месо

кафе или чај без шеќер

1 портокал

4. Четврти ден

Ручек:

1 парче тост

125 грама младо кравјо сирење

1 домат

Вечера:

2 парчиња двопек (или 8 крекери)

125 грама мелено говедско месо

2 свежи домати

5. Петти ден

Ручек:

200 грама варено говедско месо

1 парче тост

1 свеж домат

Вечера:

1 тврдо варено јајце

500 грама варен зеленчук

Напомена: Говедското месо може да го подготвите како плескавица во тефлонска тава со малку масло или да го варите со додавање прстофат сол.

Откријте зошто диетата со цимет е моментално најпопуларна во светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар