Одлична техника за справување со стрес: Притиснете ја оваа точка на стапалото и држете 2 минути

Одлична техника за справување со стрес: Притиснете ја оваа точка на стапалото и држете 2 минути

Станува збор за традиционална кинеска акупунктура која се користи повеќе од 2.000 години во источните земји како лек за многу состојби. Многумина не знаат дека секојдневното притискање на одредени точки на телото може да спречи болки и да го промени расположението. Но, најинтересното од сè е тоа што оваа техника може секој да ја примени, без никаков напор ниту пак трошење пари.

Одлична техника за справување со стрес: Притиснете ја оваа точка на стапалото и држете 2 минути

Пробајте и вие. Притиснете со палецот на оваа точка на двете стапала и ќе видите колку нешта можат да се променат. Најдете го местото помеѓу палецот и прстот до него, веднаш над зглобовите на овие прсти. Притиснете и држете 2 минути со цел да го подобрите вашиот сон, варењето на храната, да ја намалите настинката, да ја отстраните главоболката и болката во забите, како и да ја подобрите работата на белите дробови и целиот кардиоваскуларен систем.

Постои уште една точка со чија стимулација можете значително да го зголемите протокот на крвта кон црниот дроб, притоа подобрувајќи ја неговата работа и ослободувањето од токсини. Оваа точка се наоѓа на внатрешната страна од потколеницата, малку над глуждот.

Пробајте, ништо нема да ве чини, а може многу да ви помогне.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар