Одличен рецепт за шампон за мрсна коса

Многу луѓе имаат проблем со мрсната коса до тој степен, што нивната коса изгледа валкана само неколку часа после миење. Решението за овој проблем не е секојдневното миење на косата, бидејќи шампонот уште толку ќе го иритира нејзиниот корен. Но, можете да го пробате овој домашен и евтин рецепт за шампон со листови свежо нане.

Одличен рецепт за шампон за мрсна коса

Ставете две раце свежо нане во три децилитри вода и варете 20 минути на тивок оган. Потоа процедете ја течноста и измешајте ја со шампон.

Доколку не сакате да употребувате регенератор, можете да употребите лимон.

Доколку сакате природен лосион за коса, можете и него да го направите дома. Во чаша вода измешајте две лажици јаболков оцет и малку сол. Ставете ја смесата на коренот од косата, оставете да делува еден час, па исплакнете со млака вода. Потоа исчешлајте ја и исушете ја косата.

Погледнете и како да си направите сув шампон за темна и светла коса.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар