Одличен начин за чистење на сите видови кожен мебел

Одличен начин за чистење на сите видови кожен мебел

Кожениот мебел е вредна инвестиција. Ако сакате тој мебел да продолжи да изгледа луксузно, треба да се грижите за него. Во продолжение прочитајте како правилно да го исчистите кожениот мебел.

Одличен начин за чистење на сите видови кожен мебел

Најдобар начин да се грижите за кожата на вашиот мебел е да се грижите исто како за вашата кожа. Квалитетната анилинска кожа е природен материјал што се менува со текот на времето.

Исто како и вашата кожа, кожата на мебелот бара редовна грижа за да изгледа најдобро. Кожениот мебел треба да се чисти од прашина со сува крпа, а кремот за заштита на кожата треба да се нанесува еднаш месечно за да се одржува материјалот мек и влажен.

Дизајнерот за мебел Тимоти Олтон и експертот за реставрација Кристоф Порни ги споделија своите совети за тоа како да го исчистите кожениот мебел.

Потребни средства за чистење:

  • сапун за кожа
  • вода
  • крем за кожа
  • мека крпа
  • етанол
  • памук

Започнете со вода и сапун

За да ги отстраните малите дамки, натопете чиста, влажна крпа во топла вода и сапуница и користете ја за да ги избришете дамките на кожата. Потемните дамки, како што се оние од мастило, се друга приказна. Според Порни, памук натопен во етанол може да направи чудо. Но, внимавајте да го нанесете само дамката за алкохолот да не ја прошири дамката.

Темелно исушете ја кожата

Исушете ја кожата внимателно со друга чиста сува крпа за да избегнете појава на мувла.

Нанесете крем за кожа

Повторно навлажнете го материјалот нанесувајќи крем за кожа со чиста крпа. Оставете го да навлезе во материјалот, а потоа можете да додадете сјај ако сакате.

Погледнете како да ја исчистите куќата за да нема прашина 10 дена.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар