Не фрлајте ја кората од мандарини – ќе ве спаси од кашлица и болка во грлото!

Не фрлајте ја кората од мандарини – ќе ве спаси од кашлица и болка во грлото!

Ако ве мачи болка во грлото или кашлица, а во домот имате мандарини кои се непрскани, од нивната кора можете да направите одличен лек.

1-ne-frlajte-ja-korata-od-mandarinata-kje-ve-spasi-od-kashlica-i-bolesti-www.kafepauza.mk_

Еве што треба да направите доколку сакате да ја искористите кората на мандарината како лек:

  1. Сомелете 50 грама кора од мандарина и ставете ја смесата во тегла.
  2. Измелената кора прелијте ја со чаша вотка или 40% алкохол.
  3. Добро затворете ја теглата и оставете ја да отстои една недела на темно.
  4. Земајте по една лажичка после јадење, а потоа каснувајте по една лажичка мед.

2-ne-frlajte-ja-korata-od-mandarinata-kje-ve-spasi-od-kashlica-i-bolesti-www.kafepauza.mk_

А ова се останатите причини поради кои мандарините се одлични:

  • Со мандарините постигнувате витамински оптимум, бидејќи во 100 грама од ова овошје има 30 милиграми витамин Ц. Ова овошје има мала енергетска вредност, а е богато со влакна кои го подобруваат варењето.
  • Мандарините се добри за видот и за добивање кадифена кожа, а исто така се покажале и како добар антиоксиданс. Можете да ги консумирате заедно со јаболка, круши или јаткасто овошје.
  • Доколку сте добри во кујната, може да направите сос од мандарини, кој можете да го послужите со месо или како прелив за салата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар