Напиток кој ќе ви ја реши подуеноста на стомакот

Најчест предизвикувач на подуеност и гасови е комбинацијата од недоволно изџвакана храна, поради што се голта повеќе воздух отколку што е потребно, бактериите во цревата, како и храната која се јаде (млеко, одредени врсти житарки, зелка и слично).

Напиток кој ќе ви ја реши подуеноста на стомакот

Голем број билки и зачини го олеснуваат варењето, па луѓето кои имаат проблеми со подуеност е препорачливо редовно да ги консумираат. Најголемо влијание за намалување на овие проблеми имаат билките кои се богати со етерични масла, кои благотворно делуваат на варењето. Помеѓу нив се наоѓаат ѓумбирот, нането, мајчината душица и анасонот.

Потребни состојки:

  • 200 мл оладен чај од камилица или глуварче
  • 150 г јагоди
  • 150 г ананас
  • 250 мл пробиотски јогурт
  • 1 лажица мед
  • 10 коцки мраз

Начин на подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и измешајте ги додека не постигнете убава хомогена смеса. Напитокот пијте го во текот на целиот ден.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар