Најпаметниот трик за слабеење кој навистина делува

Една жена отишла на 10-дневен летен одмор кај своите родители и се вратила скоро 3 килограми полесна. Најпрво не знаела во што се состои причината, но следново видео го дава објаснувањето.

Имено, исто како што два идентични круга ни изгледаат различни по големина, во зависност од тоа дали се опколени со поголеми или помали кругови, така и две исти порции храна може да ги доживуваме различно доколку се сервирани во чинии со различна големина. Па така, намалувањето на големината на чинијата за само 5 см во дијагонала, докажано ја намалува количината на конзумираната храна за 20%.

2-najpametniot-trik-za-slabeenje-koj-navistina-deluva-kafepauza.mk

Идејата е да ги натерате мозокот и сетилата да соработуваат меѓу себе, па доколку сакате да намалите од обемот, почнете да јадете во помали чинии. Жената која се вратила значително повита од одмор, несвесно ја применувала оваа тактика, но се покажала како успешна. Па што ве чини да пробате?

najpametniot-trik-za-slabeenje-koj-navistina-deluva-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар