Мохито од ананас на скара

Сакате да направите летна коктел-журка во вашиот двор? Научете како да правите мохито од ананас на скара и изненадете ги вашите пријатели со една незаборавна забава.

Мохито од ананас на скара

Потребни состојки за еден коктел:
  • 7-8 ливчиња нане
  • 1 супена лажица (или повеќе) кафеав шеќер
  • ¼ лимета (зелен лимон)
  • повеќе од 5 коцки кршен мраз (за да се наполни чашата)
  • 60 мл ананасов сок (свеж или конзервиран)
  • 50 мл бел рум
  • газирана минерална вода
  • 1 тркалце ананас потпечено на скара

Мохито од ананас на скара

Начин на подготовка:

Во поширока висока чаша ставете го нането, шеќерот и лиметата и со толчник убаво истолчете ги за да се претворат во кашеста состојба. Додадете го кршениот мраз, а потоа сокот од ананас и белиот рум. До врвот на чашата наполнете со газирана минерална вода. Преклопете ја чашата со вашата дланка и над мијалникот превртете ја за да се измешаат состојките. За да му дадете тропски шмек на вашето мохито, загрејте ја скарата 5 минути и ставете едно тркалце ананас да се потпече 3-4 минути. Потоа исечкајте го на 4 парчиња и додадете го во чашата. Послужете го вашето тропско мохито од ананас со сламка и украсете ја чашата со резанка ананас.

Забелешка: Доколку немате машина за кршење мраз, ставете неколку коцки во кеса, држете ги дршките со едната рака, а со другата кршете го со помош на чукче за толчење. Ако сакате мохитото да го направите со свежо цеден ананас, а не знаете како да ја излупите неговата кора, погледнете го видеото. Откако ќе го исечкате на коцки, ставете го во блендер и ќе добиете ананасов сок.

Потсетете се и на рецептот за правење мохито од јагоди.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар