Мачки со различна боја на очите

Има различни причини за појава на различната обоеност на очите кај животните, но најчесто, терминот за оваа појава се нарекува хетерохромија. Хетерохромијата е поврзана со недостатокот на пигментот меланин. Ова е пигмент кој се наоѓа секаде во природата и ја диктира бојата на очите и кожата. Хетерохромијата се јавува како последица на отсуство или намалено ниво на меланин во окото. Секако бојата на очите може да биде погодена и од болести и други фактори, но скоро секогаш хетерохромијата е причината за ова.

Бојата на ирисот првично е одредена од меланинот и во повеќето случаи е хиперпигментирана (има големи количини на меланин). Комплетна хетерохромија е забележана кај мачки и кучиња и во овој случај секогаш едното око има сина боја. Најчесто од оваа ситуација страдаат ангорките, а кај кучињата е присутна кај хаските. Од другите животни може да се јави кај коњи, говеда и ласици. Како и да е, мора да забележите дека оваа појава е доста зачудувачка.Мачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очитеМачки со различна боја на очите
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

  1. Anja Reply

    Imeno toa e znak deka ednoto oko im e slepo 🙁

  2. Vlatko Doncev Reply

    Ne im e slepo ednoto tuku imaat Heterochromina iridum razlicna boja na irisot na okoto 😉 🙂

  3. Girl Reply

    jJas imav vakvo mache i neznam dali ima nekakva povrzanost so bojata na ocite, no mu bese osteteno setiloto za sluh.

Остави коментар