Модерна роденденска торта која можете да ја обликувате во сите видови форми

Модерна роденденска торта која можете да ја обликувате во сите видови форми

Израдувајте ја посебната личност во вашиот живот со уникатна торта

Потребни состојки:
За тестото:
 • 220 грама путер
 • 2 лажички маслиново масло
 • 1 јајце
 • 140 грама шеќер во прав
 • 450 грама меко брашно
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • Изрендана кора од лимон
 • Прстофат сол
За филот:
 • 120 грама путер
 • 300 грама крем сир или маскарпоне
 • 120 грама шеќер во прав
 • Изрендана кора од лимон
 • 1 лажичка екстракт од ванила
За декорација:
 • Свежо овошје
 • Јаткасти плодови
Начин на подготовка:

Изматете ги путерот, јајцето, маслото и шеќерот. Додавајте го брашното полека. Замесете го тестото. Оставете го во фрижидер да одмори на еден час, а во меѓувреме исечете ја хартијата за печење во обликот на тортата што сте ја замислиле.

Поделете го тестото на два дела. Едниот дел ќе ви треба веднаш, а другиот можете да го вратите во фрижидер. Тестото што го имате пред вас, ставете го хартијата со обликот што сте го исекле и исечете ја формата со помош на нож.

Ставете го тестото во претходно загреана рерна на 220 степени Целзиусови и печете околу 10-тина минути. Во зависност од вашата рерна и дебелината на тестото можете да го прилагодите ова време. Кога ќе се испече, оставете го тестото да се олади, а во меѓувреме повторете ја постапката и со другото тесто.

Откако и двете ќе се оладат, ставете половина од филот над едното тесто и поставете го другото врз него. Останата половина распределете ја на врвот на тортата. Бидете креативни со надворешниот дел и слободно декорирајте по ваша желба. Користете овошје и јаткасти плодови за најдобар вкус.

Ако ви треба инспирација за формите, погледнете ги следниве одлични фотографии од Инстаграм:


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар