Масирајте ја оваа точка на лицето и ослободете се од стресот и главоболката за само 45 секунди

Масирајте ја оваа точка на лицето и ослободете се од стресот и главоболката за само 45 секунди

Доколку се чувствувате уморно, ве боли главата, не сте расположени, замислени сте, нервозни и постојано сте под стрес, а поради тоа немате доволно енергија за да продолжите со денот, тогаш пробајте ја оваа многу едноставна масажа од која веднаш ќе почувствувате разлика. А, доколку ја практикувате редовно, тогаш можете да бидете сигурни дека засекогаш ќе ставите крај на проблемот со мигрените.


Масирајте ја оваа точка на лицето и ослободете се од стресот и главоболката за само 45 секунди

Некои зони на телото и главата се особено чувствителни на допир. Една од нив е малата длабнатина на челото помеѓу веѓите. За помалку од една минута, ќе почувствувате како главоболката полека исчезнува, а вашата општа состојба значително ќе се подобри. Точката можете да ја масирате кога сакате.

Предности на оваа масажа:
  • Превенција за појава на лесни и тешки главоболки и мигрени
  • Ослободување од стресот
  • Подобрување на циркулацијата на крвта во пределот на главата и вратот
  • Лечење на несоницата
  • Нормализација на очниот притисок
  • Стимулација на работата на мозокот


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар