Мајка открива генијален трик како да му дадете лек на бебето без никаков проблем

Мајка открива генијален трик како да му дадете лек на бебето без никаков проблем

Многу родители имаат тешкотии да му дадат лек на своето дете затоа што детето одбива да го проголта или го плука лекот.

Мајка открива генијален трик како да му дадете лек на бебето без никакви проблеми

Една мајка открила еден трик што го искористила кога станува збор за давањето лекови на својот син. Овој метод го научила од нејзината мајка, која ѝ давала лекови на ист начин пред три децении.

Имено, мајката го тура лекот во лажица и го посипува со шарени шеќерни трошки. Иако додавањето шеќер во сирупите и лековите не е ништо ново, децата понекогаш се сомневаат во содржината на лажицата ако им изгледа како нешто што веројатно нема да им се допадне.

Лекот се покрива кога ќе го посипете со шеќерни трошки, а таа ви предлага да го наречете со некое забавно име, на пример „пијалак од еднорог“.

„Овој метод требаше да биде патентиран пред 34 години. Така ни даваа лекови, а кога лековите имаат многу силен вкус, додавам малку мед“, објаснува таа.

Погледнете ги овие 6 техники за воспитување на децата што воспитувачите ги користат во градинка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар