Магичен еликсир од лук кој комплетно ќе ве препороди

Иако напиток од лук не звучи баш како највкусното летно освежување, сепак кога ќе видите колку лесно се подготвува и за какви сѐ тегоби помага, и вие ќе посакате да го имате во вашата кујна.

magichen-eliksir-od-luk-koj-kompletno-kje-ve-preporodi-kafepauza.mk

Корисен е за исфрлање на солта и наслагите на сол во организмот, ја подобрува работната способност на организмот, чисти од вируси, инфекции и бактерии, ја прочистува крвта, го јакне имунитетот, крвните садови и работата на срцето. Исто така ги отстранува вишокот масти и го подобрува метаболизмот. Можете да го користите и за женски болести и воспаленија, а покрај сѐ што е наведено, го чисти целиот организам од штетни наслаги.

Начин на подготовка:
  • Во стаклена тегла ставете 12 чешниња лук, а секое исечете го на 4 дела.
  • Прелијте со пола литар црно вино.
  • Затворете ја теглата и оставете ја покрај прозор, на сонце, две недели.
  • Секој ден протресувајте 2-3 пати.
  • После две недели процедете и префрлете ја течноста во темно стаклено шише.

Напитокот треба да се конзумира 3 пати на ден и тоа по една лажичка во текот на еден месец, а постапката може да се повтори после 6 месеци.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар