Ликер од мушмули: Го прочистува црниот дроб, ги регулира холестеролот и варењето на храната

Ликер од мушмули: Го прочистува црниот дроб, ги регулира холестеролот и варењето на храната

Во време кога природата полека се подготвува за зимски сон, на едно овошје сега му почнува сезоната. Тоа е мушмулата. Токму сега е вистинското време за берба на ова запоставено и многу лековито овошје.

Ликер од мушмули: Го прочистува црниот дроб, ги регулира холестеролот и варењето на храната

Мушмулите се полни со витамин Ц и го зајакнуваат имунитетот и со тоа ве штитат од сезонските настинки. Ако веќе сте настинале, тие ќе ви помогнат во борбата против кашлицата.

Исто така, мушмулите треба да ги јадат луѓе кои имаат запек бидејќи е докажано дека успешно го регулираат и го поттикнуваат варењето на храната. Исто така, ќе ви помогнат ако чувствувате подуеност или болки во стомакот.

Покрај варењето на храната, тие го регулираат нивото на лошиот и на добриот холестерол во крвта и ги прочистуваат црниот дроб и бубрезите.

За да уживате во нивните придобивки во текот на целата година, направете ликер од мушмули.

Потребни состојки:

  • 600 грама зрели мушмули
  • 500 милилитри ракија
  • 250 грама шеќер

Начин на подготовка:

Измијте ги мушмулите убаво, исушете ги и ставете ги во поголема стерилизирана тегла. Ставете ги ракијата и шеќерот во поголемо тенџере и загревајте на средна топлина додека шеќерот не се растопи. Истурете ја целата течност во теглата и затворете ја.

Ставете ја на темно, ладно и суво место и протресувајте ја теглата еднаш дневно во текот на следните седум дена. Потоа, оставете го ликерот да стои уште три недели, по што можете да го процедите и да го турите во шишиња.

Совет: Мушмулите обично се берат додека се сè уште тврди и светли, а потоа се оставаат да созреат на суво и поладно место. Зрелите мушмули ќе ги препознаете по нивната боја. Кога зреат, тие стануваат темнокафеави, многу меки на допир, а на кората имаат набори.

Погледнете го овој рецепт за крем супа која ги исфрла сите токсини од телото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар