Летна салата со лубеница

Брзо и вкусно освежување во летните горештини

Салата со лубеница

Потребни состојки:
  • 1 лубеница (околу 1,5 кг) исчистена и исечена на мали коцки
  • 200 г бело сирење (по избор), исто така исечено на коцки
  • 1 полна дланка црни маслинки
  • 1 полна дланка исецкани лисја магдонос и нане
  • 1 главица црвен кромид, исечена на тенки кругови
  • Маслиново масло и балсамиран оцет (по вкус)
Начин на подготовка:

Истурете ги сирењето и маслинките во садот со лубеницата и лесно промешајте. Потоа, одозгора додадете ги кромидот и зелените зачини. На крајот, полејте го сето тоа со маслиново масло и балсамиран оцет. Сервирајте со лепче по ваш избор.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар