Лесна салата со краставица и авокадо

Оброк салатите им се омилени на луѓето кои внимаваат на својата линија, па оваа лесна салата со авокадо и краставици е совршена за нив. Овој нискокалоричен освежителен оброк е идеален за топлите денови. Освежувачкиот вкус на краставицата и фета сирењето, во комбинација со хранливото авокадо, ќе ја направи оваа салата вашиот омилен оброк.

Лесна салата со краставица и авокадо

Потребни состојки:
  • 2 краставици исечкани на кругови
  • 100 грама фета сирење
  • 1 исечкан млад кромид
  • 1 авокадо исечено на парчиња
  • 2 децилитри маслиново масло
  • 1 децилитар лимонов сок
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица лук во прав
  • Прстофат сол и бибер
Начин на подготовка:

Во поголем сад измешајте ги краставиците, авокадото, младиот кромид и издробеното фета сирење и добро промешајте. Во друг сад направете го преливот за салатата од масло, лимонов сок, сенф, лук во прав, сол и бибер. Добро измешајте ги состојките.

Додајте го преливот во садот со зеленчукот, добро измешајте и оставете ја салата малку да отстои за да се впие преливот. Можете да ја послужете салатата како оброк, или како додаток за ручек.

Сигурно ќе ви се допаднат и овие ладни салати со тестенини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар