Лесен ролат со свежо овошје

Подгответе го овој вкусен ролат и изненадете го вашето семејство со овој вкусен и кремаст десерт со овошје!

Лесен ролат со свежо овошје

Потребни состојки за кората:

 • 5 јајца
 • 120 г шеќер
 • 120 г брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • прстофат сол

Потребни состојки за кремот:

 • 300 мл слатка павлака
 • 400 г маскарпоне сирење
 • 4 лажици шеќер во прав
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 200 г јагоди и боровинки
 • 50 г кокосови снегулки

Начин на подготовка:

 1. Одвојте ги белките од жолчките и изматете ги во форма на снег со прстофат сол, постепено додавајќи го шеќерот до крајот на матењето.
 2. Изматете ги и жолчките, додајте ги во смесата со белки и измешајте. Додајте го брашното и прашокот за печиво.
 3. Врз тавата за печење ставете мрсна хартија, истурете го тестото врз хартијата и израмнете. Печете ја кората 20 минути на 180 °С.
 4. Посипете шеќер во прав на работната површина. Ставете ја кората врз површината, со хартијата нагоре. Извадете ја хартијата од кора и завиткајте ја кората во крпа. Оставете ја настрана 15 минути да се излади.
 5. Изладената кора премачкајте ја со шеќер во прав и сирење маскарпоне.
 6. Додајте го исечканото овошје на половина од кората. Завиткајте ја кората во форма на ролат, повторно ставете го ролатот во крпа и оставете го во фрижидер за 2-3 часа.
 7. Врз ролатот нанесете го преостанатиот крем, јагодите, боровинките и кокосот пред сервирање.

Можеби сакате да го дознаете рецептот и за тортата „Арапска бајка“, совршен кремаст десерт.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар