Лековити билки што ќе ви помогнат во борбата против неплодноста

Брзото животно темпо, лошата исхрана и стресот се само некои од проблемите кои имаат лошо влијание врз здравјето. Поради овие нешта, жените често се соочени со хормонална нерамнотежа која предизвикува нередовна менструација, па дури и стерилитет.

Лековити билки што ќе ви помогнат во борбата против неплодноста

Неплодноста кај жените може да биде предизвикана од многу фактори. Покрај класичните методи, во лекувањето на неплодноста важна улога имаат и промените во начинот на живот, односно консумирање здрави намирници, намалување на стресот и земање додатоци во исхраната. Доколку се обидувате да останете бремени, можат да ви помогнат и следниве лековити билки.

1. Чај од вркута

Вркута е зелјеста билка од семејството рози и има добро дејство врз женското здравје. Ја подобрува плодноста, а истовремено го спречува крвавењето надвор од менструацијата.

Во шолја ставете две лажици вркута и прелијте ја со 250 милилитри врела вода. Оставете го чајот 10-тина минути. Пиете 2 до 3 шолји свежо подготвен чај секој ден.

2. Купка од вркута

Во литар вода ставете 40 грама суви листови од вркута и оставете ги да отстојат половина час. Чајот можете да го додадете во купка, или да го нанесувате како облога на стомакот 3 пати дневно.

3. Чај од здравец

И здравецот е зелјеста билка која е лековита заедно со нејзиниот корен. Ова растение го регулира менструалниот циклус и им помага на паровите кои долго се борат со неплодност.

Две лажици здравец прелијте ги со 2,5 децилитри зовриена вода и оставете да отстои 5 минути. Пијте по една шолја чај, два пати дневно.

4. Чај од оман

Оваа билка одамна се користи како народен лек. Со нејзина помош жените долго ја лекуваат неплодноста, а истовремено е ефикасна и за други здравствени проблеми.

Една лажица сув корен од оман прелијте го со 2,5 децилитри врела вода. Покријте го садот и оставете да отстои 15-тина минути. Пијте го чајот незасладен, наутро и навечер.

5. Масло од црн ким

Црниот ким употребувајте го во вид на масло што ќе го разредите – 1/2 лажичка во 1 децилитар топла вода. Пијте ја оваа смеса 2-3 пати дневно, во текот на 3-6 месеци.

6. Чај од жалфија

Поради бројните здравствени придобивки, жалфијата спаѓа помеѓу најлековитите билки на светот.

Во шолја со врела вода ставете 2 лажички сува жалфија. Покријте го садот и оставете го да отстои 15 минути. Пијте го чајот 2 пати дневно, по една шолја наутро и навечер. Важно е да знаете дека штом ќе забремените, треба да престанете со пиење, бидејќи жалфијата не се препорачува за бремени жени.

Прочитајте ги и овие совети за зголемување на плодноста.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар