Лековита маска која ги брише годините од вашето лице

Лековита маска која ги брише годините од вашето лице

По употребата на оваа маска, кожата ќе ви се подмлади и ќе изгледа нежно и блескаво.

lekovita-maska-koja-gi-brishe-godinite-od-vasheto-lice-kafepauza.mk

За да го спречат предвременото стареење и да ја направат кожата беспрекорно убава, Јапонките користат маска од ориз. Оризот е богат со витамини од групата Б кои го стимулираат растот и обновата на клетките, го успоруваат стареењето и го подобруваат протокот на крв во кожата.

Потребни состојки:
  • 2-3 лажици ориз
  • 1 лажица млеко
  • 1 лажица мед
Начин на подготовка:
  1. Земете 2-3 лажици сиров ориз по ваша желба и згответе го додека добро не омекне (оризот прво ставете го во ладна вода, а потоа постепено загревајте го и така оставете го да се вари). Потоа процедете го, а остатокот од водата оставете ја, бидејќи ќе ви треба подоцна.
  2. Варениот ориз измијте го со вода и во него додадете 1 лажица топло млеко, промешајте и додајте и 1лажица мед.
Начин на користење:
  1. Маската нанесете ја во дебел слој на исчистено лице и врат.
  2. По половина час, внимателно отстранете ја маската и измијте се со водата која ви остана од оризот. Оризовата вода ја хидрира кожата на лицето, содржи антиоксиданси па така го спречува настанувањето на пигментни дамки, а истовремено ги осветлува постечките.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар