Крцкави крокети од компир со спанаќ и сирење

Крцкави крокети од компир со спанаќ и сирење

Одличен ручек готов за само 30 минути

krckavi-kroketi-od-kompir-so-spanakj-i-sirenje-kafepauza.mk

Потребни состојки:
 • 800 г компир
 • 150 г спанаќ
 • 150 г брашно
 • 50 г маргарин
 • 1 поголемо јајце
 • 1 лажица сол
 • 100 г тврдо сирење
 • Масло
За пржење:
 • Брашно
 • 1 јајце
 • 4 лажици млеко
 • Лебни трошки
Начин на подготовка:
 1. Добро измијте го компирот и сосе лушпа ставете го да се вари. Варениот компир исцедете го од водата и откако малку ќе се излади, излупете го. Лупениот компир потоа ситно издробете го, па оставете го сосема да се излади. Потоа додадете го обарениот ситно сецкан спанаќ, јајцето, маргаринот, посолете и сето тоа добро соединете го.
 2. Постепено додавајте го брашното и со раце измесете го тестото. Лажица тесто ставете на набрашнета површина и благо притиснете го како диск. На средина ставете парче сирење, па потоа замотајте. Во меѓувреме припремете сè што треба за пржење.
 3. Во една чинија ставете малку брашно, во друга изматете го млекото со јајцето, а во трета ставете ги лебните трошки. Обликуваните крокети од компир најпрво тркалајте ги во брашното, потоа поминете ги низ јајцето и на крајот истркалајте ги во лебни трошки. Пржете во длабоко масло.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар